Stopy zbloudilých

„Nadále bloudit. Být trvale zmatený.“

Handkeho tradičně/experimentální text je básnickým podobenstvím o cestě a zanechávání stop. Neustálé bloudění jednotlivců i dvojic se stává blouděním mocných davů, hmyzu, pavouků, ptáků. Všechno začalo banálním sousedským sporem, běžnou manželskou hádkou a končí příletem komety, bezradnou migrací globálního charakteru, apokalyptickým koncem času.

Handke zkoumá „nové možnosti své dramatické a divadelní poetiky a posiluje a rozvíjí epické prvky a lyrické ladění. Základním stavebním kamenem své poetiky, vedle chůze, přicházení a odcházení, činí fragmentárnost, prchavost, pomíjivost.“ (Zuzana Augustová: Rozhněvaný i nostalgický poutník Evropou).

Ve zlomcích situací se každodennost setkává s mýtem, absurdní komika s různými, často tragickými modely mezilidských vztahů. Tak dlouho jsme hledali „třetího“, až jsme zapomněli na „druhého“. Tak dlouho jsme se vzhlíželi v pouhých odlescích, až se naše existence stala stínovou. Co bychom vyčetli z obrazu vlastních stop?

Stopy zbloudilých (svět. premiéra 2007, Berliner Ensemble, rež. Claus Peymann) mají univerzální charakter, a přesto velmi přesně definují aktuální společenské napětí; jsou hlubinnou výpovědí o hledání správného směru (nebo únikové trasy) i o přijetí bloudění a zmatku jako existenciální nutnosti, o bloudění a zmatku jako možném počátku znovuzískané orientace.

Inscenace vznikla v koprodukci se Spolkem Mezery.

Team:
Director – Miroslav Bambušek;
Dramaturg – Ondřej Novotný;
Music – Tomáš Vtípil;
Stage Design – Zuzana Krejzková;
Translator – Barbora Schnelle;
Actors – Markéta Dvořáková, Jana Kozubková, Jan Bárta, Jakub Gottwald, Vojtěch Hrabák, Hynek Chmelař, Miloslav Mejzlík, Kateřina Jabůrková, Katarina Kadijevič, Petra Mikulková, Viera Pavlíková, Barbora Ptáčková, Aneta Schmidtová, Tereza Svobodová, Eduard Čubr, Jakub Domorád, David Králík, Matěj Pour, Jaroslav Synek

Tým X10 (Czech Republic)

11 06 2019 19:30—21:00
Kde X10 Theatre