Copla Cabaret

Rebelující drag queen La Gitana dává průchod své vášni pro španělskou hudbu copla a odhaluje společná tajemství kulturní a sexuální identity, bytí a sounáležitosti a stavění mostů za účelem přežití. Prostřednictvím živé hudby a interakce s publikem přivolává La Gitana tužby, vzpomínky a stesky všech, kteří odešli ze své domoviny a kteří nyní žijí v meziprostoru.

Projekt byl představen v Londýně a ve španělském Baskicku. Na každém místě na sebe copla bere jiné významy podle toho, jaká je předchozí zkušenost, případně absence jejího historického vlivu. Performance zkoumá kulturní a generační střety v souvislosti s genderovou identifikací a zpochybňuje reprodukování status quo, který existuje už od dob frankistického Španělska.

Od poloviny 20. století nebyly napsány žádné nové písně stylu copla a tato hudba nebyla reprodukována mimo území Španělska. Písně copla si však přisvojují LGBT uskupení a přetvářejí je na subverzivní politické nástroje, které překračují hranice a jazykové bariéry a jsou sdíleny napříč mezinárodní komunitou. Tento hybridní experiment bez kulturních hranic má za cíl zpřístupnit hudbu copla publiku, které se identifikuje s queer nostalgií a s pokusy o převrat tradičního kulturního prostředí.

Team:
Performer – Alejandro Postigo;
Director, Technician – Andrea Jiménez

Tým HisPanic Breakdown (United Kingdom)

14 06 2019 20:30—21:30
Kde DISK Theatre