Nejlepší projekty z prvního semestru online vzdělávací platformy PQ STUDIO

Speciální online verze vzdělávací platformy PQ STUDIO: Common Design Project vznikla jako reakce na bezprecedentní období sociální izolace způsobené koronavirovou pandemií. Vzhledem k postupnému rušení celé řady studentských projektů a nedostupnosti vhodných alternativ, které by je nahrazovaly, se Pražské Quadriennale ve spolupráci s IDU (Institut umění – Divadelní ústav) rozhodlo vstoupit do procesu vzdělávání mladých scénografů. 

Vybrali jsme jeden divadelní text. Nikoliv náhodou právě Bílou nemoc Karla Čapka, která již před osmdesáti lety diskutovala situaci nebezpečně se podobající dnešku. Studenty provázeli hrou i scénografickou prací na webinářích a individuálních konzultacích. A čekali, co vytvoří.

“S online verzí PQ Studia jsme neotáleli a spustili ji již v březnu. Byla to skvělá příležitost spolupracovat s neuvěřitelně talentovanými a inspirativními mladými designéry. Nedávno jsme uzavřeli letní semestr a výběr čtyř finalistů byl skutečně náročný. Ve finálních projektech každého týmu se objevovaly originální nápady a kreativní interpretace Čapkovy hry Bílá nemoc,” popisují autoři a současně lektoři projektu Markéta Fantová a Patrick Du Wors. 

Do letního semestru PQ STUDIA se přihlásilo 11 univerzit a mladých umělců. Porota ve složení umělecké ředitelky PQ Markéty Fantové, kurátora PQ Studia Patricka Du Worse, a umělkyně a pedagožky Sophie Jump vybrala čtveřici nejlepších projektů. A tady vám přinášíme jejich malou ochutnávku:  

The Royal Central School of Speech and Drama

// Rebecca van Beeck, Sophie Altham //Central Saint Martins: BA (Hons) Performance Design and Practice

// Jida Akil //Royal Welsh College of Music & Drama

// Hannah Dramm, Josie Bellerby, Emeline Beroud, Joe Laftin, Tomás Pamer //LCF: University of the Arts London

// Anrini Bhattacharyya, Margarida Da Silva, Shivani Kokkonda, Luiza Bordin Roithmann, Joana Domingues, Faye McKeever, Amy To //Markéta Fantová a Patrick Du Wors neskrývají překvapení a potěšení ze zájmu o online verzi PQ STUDIA: “Jsme vlastně překvapeni neustále rostoucím zájmem o vzdělávací platformu PQ Studio. Do zimního semestru se přihlásilo na 36 škol z celého světa! Také mezi nimi vybereme ty nejlepší a společně s finalisty z letního semestru je představíme světu v online galerii, která bude spuštěna souběžně s připravovaným sympóziem věnovaným Karlu Čapkovi v lednu 2021. Sympózium organizuje Institut umění – Divadelní ústav.”

PQ STUDIO Common Design Project pod vedením Patricka du Worse proběhlo již během PQ 2019. V době, kdy jsme se ještě mohli setkávat. Jak ale učit scénografii online a pracovat v týmu bez fyzické přítomnosti v ateliéru? To je výzva, která nás pohání dál.