Kultura v karanténě

S odvoláním na prohlášení ministra kultury Lubomíra Zaorálka ze dne 10.3.2020 po jednání se zástupci příspěvkových organizací k aktuální situaci byl IDU pověřen zmapováním dopadů mimořádných opatření v souvislosti s COVID-19 na český nezávislý umělecký sektor (v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, literatury ad.). Shrnutí i výstupy šetření IDU má od 16.3. 2020 k dispozici Ministerstvo kultury, IDU je prezentuje veřejnosti v mimořádném speciálu Kultura v karanténě. Výsledky průzkumu IDU jsou k dispozici na webu IDU.

Návrhy prvních strukturálních opatření, která se týkají nezávislého umění, tipy na platformy, kde lze sdílet nabídky a poptávky práce, přehledy online přenosů představení a koncertů, virtuálních prohlídek galerií a dalších kreativních postupů, které dokazují sílu a nápaditost kulturní obce i v těžkých časech – naleznete v speciál Newsletteru  II.

Ve třetím vydání speciál Newsletteru III se IDU zaměřilo na systémovou pomoc ze strany ministerstev, ale i téma, které je dobré v těchto dnech nepodcenit – terapeutickou péči. V newslettru zdílejí i nabídky práce, přehled, kde všude lze uměleckou scénu podpořit a kulturní přehled.

Ve speciál Newsletteru IV IDU přibližuje vznik metodiky k mapování ztrát v kulturním sektoru, na kterém participuje společně s VŠE a AMU, a také přehled nových opatření MPO a MPSV, jejichž cílem je zmírnit ekonomické dopady mimořádných vládních kroků v oblasti kultury.

V speciál Newsletteru V IDU přináší kromě nových a aktualizovaných opatření ke zmírnění dopadů pandemie příklady dobré zahraniční praxe. Portál IDU Kreativní Česko připravil souhrn inspirativních opatření pro města a kraje, uveřejňuje také přehled evropských zastřešujících organizací a networků, které se zabývají monitoringem situace v sektoru kultury a vznášejí apely na Evropskou komisi a vlády členských států EU.

V speciál Newsletteru VI IDU přináší informaci o vládou čerstvě schváleném balíčku ministra kultury, souhrn dalších vládních opatření vztahujících se na lidi působící v kultuře, který vypracovalo Ministerstvo kultury; uveřejňuje reakce na současný stav ze strany Mezinárodního divadelního ústavu, české hudební scény a Činohry Národní divadla; informujeme o spuštění velkého výzkumu k mapování ztrát, který připravuje IDU společně s VŠE a DAMU; uvádí další příklady systémových opatření ze zahraničí; v kulturních přehledech představuje užitečné projekty a odkazy a v sekci fokus přibližuje dopady koronakrize na oblast zábavních průmyslů.

V speciál Newsletteru VII IDU přináší informace o aktuálním dění v české kultuře a přehled zahraničních reakcí na současnou situaci.

V osmém mimořádném newsletteru IDU přináší informace o aktualizovaných opatřeních, hygienických doporučeních v souvislosti s uvolňováním činnosti kulturních subjektů a nových projektech na podporu kultury.

Kultura po karanténě

V prvním zpravodaji, který vychází po karanténě, IDU informuje o aktualizovaných opatřeních, mapování dopadů koronakrize, nových projektech na podporu umění a přehledu aktivit na evropské úrovni.

K odběru se můžete přihlásit ZDE.