Hall I + Abra Ensemble

Sál I postavený na střeše domu č. 60 v telavivské ulici Salame inspiroval matematický „problém osvětlení“. S problémem přišel v 50. letech Ernst Strauss a vyřešil ho sir Roger Penrose.

Řešení problému osvětlení prokázalo, že existuje místnost se zakřivenými stěnami, ve kterém budou vždy tmavé oblasti, bude-li osvětlen jediným bodovým zdrojem světla, a to i když se bude světlo donekonečna lámat o stěny.

Chtěl jsem zjistit, co se stane, pokud na základě topologických vlastností tohoto konceptu vytvořím prostor, a co by postavení takového prostoru naznačovalo.

Sál I byl postaven na balkoně fakulty výtvarného umění Becalelovy akademie umění v jižním Tel Avivu, v části města, kde probíhá rychlá gentrifikace. Objekt bude během roku stržen, aby uvolnil místo nové moderní stavbě.
Stavba sálu byla poněkud absurdní reakcí na tento nevyhnutelný proces městské obnovy. Svým způsobem jde o architektonického parazita.

Znal jsem site specific zvukové performance souboru Abra a zajímalo mě, jak by se zvuk choval v Sále I vzhledem k tomu, že zvukové vlny, pokud jde o jejich fyzikální vlastnosti, nejsou nepodobné světelným vlnám. Inscenace souboru Abra dala prostoru zcela nový význam a bylo poctou uměleckých snah v budově odsouzené k zániku, na které se Sál I postavil.

Země/Region Tel Aviv, Izrael

Designér Yasha Rozov + Abra Ensemble (IL)

Spolupracovníci
Designer: Yasha Rozov
Constructor: Ofer Cohen
3D Sketches: Eitan Melamed
CNC: Amir Weiss

Video vytvořili
Abra Ensemble: Yifeat Ziv, Faye Shapiro, Noa Haran, Chanan Ben Simon
Editor & Videographer: Aviad Fuchs

Kontakt na designéra
Web: http://yasharozov.com/site