The Public Cooling House

Projekt Punctum: Veřejná ochlazovna představuje zároveň umělecký prostor i veřejné lázně. Věnuje se některým stěžejním otázkám ohledně „budoucnosti vody“ a přetváří je v participační reflexivní zážitek. V dnešní době čím dál většího horka a sucha tento prostor veřejného shromažďování nabízí možnost čelit vedrům v prostředí veřejné zahrady nebo parku .

Základem projektu je nízkodopadový design pracující s plochými baleními a kombinující moderní pojetí pouštní architektury s přírodními materiály a ochlazovacími postupy. Vzniká tak poetický systém veřejného ochlazování. Projekt čerpá inspiraci z prostých a starobylých metod ochlazování a odpařování, jakými jsou např. australské proto-lednice Coolgardie Safe nebo syrské lapače větru. Uvnitř domku se nacházejí chladicí nádrže a vodní systémy, které byly navrženy význačnými umělci a reagují na otázky, jak bychom mohli bojovat s vlnami veder, nedostatkem vody nebo omezenými dodávkami elektřiny. Zdi domu jsou z překližky vyrobené ze dřeva udržitelně pěstovaného blahočtu Cunninghamova, do nichž jsou vyvrtány otvory kopírující vzory zařízení Coolgardie Safe. Střecha je vyrobena z ohnivzdorného plachtoviny utkané na zakázku přímo v Austrálii. Vše je spojeno pomocí popruhů a pásků užívaných obvykle v jachtaření a nákladní dopravě. V celém objektu tak nenajdete jediný hřebík.
Personál tohoto intimního „ochlazovacího domku“ čerpá z tradičních ochlazovacích technik, z našeho vztahu k ohromným klimatickým změnám a z představ o „budoucnosti vody“. Cílem je osvěžit naše těla a posílit naše smyslové vzpomínky.

Z pohledu biologie by se dalo říct, že se jedná o polopropustnou soustavu „membrán“ obklopujících další, tekuté a živé systémy. Ve světle klimatických změn se návštěvníkům nabízí toto chladivé místo pro horkou budoucnost.

Země/Region Australie

Designér Punctum Inc (AU)

Spolupracovníci
Concept, Co-Design and Artistic Director: Jude Anderson
Co-Design, Drawings, and Construction Co-Ordinator: Morwenna Schenck
Design Assistant: Margot Lapalus
Project Administration: Adrian Corbett
Construction Assistant: Jimmy Naylor
Soundscape Artist – Jacques Soddell
Director’s Assistant And Lead Performer: Tanguy Trillet
Stage And Assistant Site Management:  Tegan Lang
Emerge Multi-Cultural Facilitator: Forest Keegel

Video vytvořili
Artistic Director: Jude Anderson
Filming and Editing: Ideas Agency, Miles Bennett