PQ Studio

PQ Studio oslavuje skutečné i imaginární prostory, v nichž tvoří designéři. Naše ateliéry, ať už se jedná o prostory fyzické či duševní, představují inkubátory našich nápadů, místa, kde své nápady hodnotíme, vybíráme či zavrhujeme a znovu na nich pracujeme. Jedná se o znovu a znovu opakovaný proces hledání oněch prchavých, alchymických přísad divadelnosti.

WORKSHOPY, MASTERCLASSES, FESTIVAL
kurátor: Patrick Du Wors
spolukurátor PQ Studio: Festival: Michal Lázňovský
Spolukurátor projektu PQ Studio: Festival a kurátoři projektu PQ Studio: Chill: Sára Pospíšilová, Martina Diblíková, Adam Bureš, Veronika Schneiderová, Kristýna Sýbová, Alice Kofláková, Tomáš Sosna, Jana Takáčová, Prokop Novák, Patricie Belecová, Jan Honeiser, Vojtěch Rydlo 

PQ Studio se koná díky dlouhodobému silnému partnerství s Divadelní fakultou Akademie múzických umění v Praze (DAMU).

PQ Studio, které vychází ze Scénofestu (2003-11) a SpaceLabu (2015), tento proces i výsledné produkty zkoumá ve čtyřech kurátorovaných sekcích, jejichž cílem je propagovat práci a vývoj začínajících umělců, etablovaných designérů a uměleckých pedagogů. PQ Studio: Workshopy a masterclasses je vícedenní program intenzivních workshopů a krátkých masterclassesPQ Studio: Festival představí více než 50 interdisciplinárních děl přímo v centru Prahy. PQ Studio: Common Design Project je prostředkem k navození diskuze, a to na základě výstavy studentských scénografií a organizovaných kritik týkajících se hry Král Ubu Alfreda Jarryho.  A pozdně večerní program PQ Studio: Chill nabízí jedinečné akce ve společenské atmosféře. 

PQ Studio: Festival and DAMU uvádí

Více informací k těmto projektům ZDE.

Společný projekt

Společný projekt, s jehož myšlenkou přišla britská divadelní režisérka a scénografka Pamela Howard, byl významnou součástí PQ v roce 2003 (A Lear for Our Time) a v roce 2007 (The Birds). Tento velký kreativní projekt se nyní vrací a vybízí studenty a začínající scénografy k tomu, aby se podívali na hru Ubu Roi od Alfreda Jarryho z vlastního úhlu pohledu a zvážili, jak ho smysluplně představit současnému publiku. Vybráno bylo 15 návrhů studentů, kteří byly pozváni do Prahy, kde budou jejich koncepty zhodnoceny předními odborníky z oboru – Tom Piper (Velká Británie), Eloize Kazan (Mexiko / Chorvatsko), Freshteh Rostanour (USA / Írán) a Samuel Wang (Tchaj-wan). Výstava bude veřejnosti přístupná v odpoledních hodinách 13. – 15. června a po celý den 16. června.

Workshopy a masterclasses

Workshopy a masterclasses dají začínajícím scénografům i mladým umělcům, kteří se chtějí zlepšit ve svém řemesle, možnost učit se od mezinárodních účastníků a předních osobností daného oboru. Zaměření workshopů a masterclasses zahrnuje veškeré výtvarné a designerské disciplíny (včetně scény/místa, zvuku, osvětlení, kostýmů, projekcí, prožitku) i intenzivní kurzy v technických dovednostech, divadelním managementu a umělecké administrativě.

PQ Studio: Workshopy zaměřené na výsledky 

Prvních pět dní programu bude spočívat v několikadenním, na výsledky zaměřeném intenzivním kurzu, jehož výstupy představí účastníci společně s renomovanými umělci širšímu PQ publiku v Průmyslovém paláci. Výsledné práce, ať už ve formě performance nebo instalace, plně využijí představivosti mladých umělců a prozkoumají šíři možností divadelního designu.

Seznam workshopů:
Spatial Dramaturgies. Interdisciplinary Macbeth
Workshop lídři: Maria Jose Martinez Sanchez, Aleksandar Dundjerovic
Transcending Boundaries and Amplifying Identity with Giant Puppets
Workshop lídři: Ana Diaz Barriga,  Jess Kaufman
The Quest – Performing with the Ghost
Workshop lídři: Ephemera Collective, Jorge Palinhos, Attila Antal,  Eric V. dela Cruz
The Hidden Lives of Space: Site-Based Performance Ecology
Workshop lídři: Ian Garrett, Tanja Beer, Paul Cegys , Justine Garrett, Andy Houston
Scaling-Up! Transfer Your Production to a Larger and/or Different Type of Theatre
Workshop lídr: Allan Stichbury
Material Interactions: A Journey in Movement
Workshop lídři: Wearing Space Collective led by Donatella Barbieri with Mary Kate Connolly, Giulia Pecorari, Pinar Gercek
Transforming Space with Illuminated Sculpture
Workshop lídři: Peter Balkwill, Nan Balkwill, Marie-Êve Cormier, Ian McFarlane, Randi Edmundson, Dave Lane
Form Follows Fold
Workshop lídr: Tsai-Chun Huang
Expansive Listening: An Eco-Materialist Approach to Devising Spatial Designs
Workshop lídři: Tanja Beer, Jennifer Tran
Nomadic Bodies of Light in Public Space
Workshop lídři: Antony (Ant) Nevin, Josh Lewis, Franziska Steinkohl
Femininity/Backstage/Design
Workshop lídr: Agata Skwarczynska, Juli Balazs, Uta Gruber-Ballehr, Ana Lopez Cobos
Devising the Collaborative Imagination
Workshop lídři: Eric Rose, Anton deGrootParticipants of Results Driven

Seznam všech workshopů zaměřených na výsledky s jejich popisem je k dispozici  ZDE.

Účastníci těchto workshopů již byli vybrání v otevřené výzvě.

PQ Studio: workshopy zaměřené na výsledky je součástí projektu EMERGENCE. Od sdílených zkušeností k nové kreativitě. Živé dědictví/Paměť v novém kontextu.

PQ Studio: Experimentální workshopy

Závěrečné čtyři dny PQ Studio budou mít tradiční formu a přinesou kratší masterclasses věnované úžeji definovaným aspektům scénografie zahrnující diskuze a přednášky s aktivní účastí.

Účast na experimentálních workshopech je podmíněná nákupem vstupenky resp. registrací na konkrétní workshop. Registrace na workshopy jsou realizované přes GoOut.  Důležitá poznámka, workshopy jsou již vyprodané! V den konání vybraného workshopu však budou na prodej ještě 2 místa přímo v pokladnách PQ Studia na DAMU. Dále, účastníci experimentálních workshopů se na místo musí dostavit nejméně 10 minut před začátkem vybraného workshopu, jinak jejich rezervace propadne a místo bude nabídnuto dalším zájemcům!

Přehled experimentálních workshopů: