Střední hala

Hlavním místem setkávání a tlukoucím „srdcem“ PQ bude stejně jako v roce 2003 Střední hala Průmyslového paláce. Ta je hlavním dějištěm všech aktivit a otevřeným fórem, jehož atmosféru neutvářejí pouze performeři, ale celkově všichni, kdo sem přijdou strávit svůj čas a budou ochotni zapojit se do čehokoliv, co se v tomto sdíleném prostoru seběhne.

Mimo Výstavy divadelního prostoru a Výstavy děl oceněných Cenou za nejlepší scénografickou publikaci se bude ve Střední hale nacházet i knihkupectví PQ x Book Therapy a kavárna. Také se tam odehrají následující projekty:

Český rozhlas Vltava: Audio zóna

Se zcela speciálním prostorovým zvukem pracuje rozhlasová hra, kterou Český rozhlas Vltava uvede na Pražském Quadriennale. Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové je první čistě binaurální inscenace a k poslechu bude v audiozóně Vltavy v Centrální hale Průmyslového paláce.

Kolekce Taboo

Tělo, pohlaví, gender, krev, nemoc, smrt, hororové dětské říkanky. Citlivá témata na přehlídkovém molu v extravagantních šatech inspirovaných vnitřními i vnějšími tabu. Úchvatný módní koncert kombinující dílo kostýmní návrhářky Fruzsiny Nagy a dirigentky Dóry Halas, které vytvořily hravou výpravu, v níž vzrušující a zamlčovaná tabu dobývají molo každodenních frustrací, a my se jim tak na okamžik můžeme podívat do očí.

Emergence: Festival

Ve středu 12. června se PQ Studio: Workshopy zaměřené na výsledky přesune z DAMU do Střední haly a představí zde v průběhu dne svou práci v rámci „otevřeného workshopu“ pokračujícího večerním sdílením s publikem, performancemi, kostýmními show a instalacemi. Tato překvapivá a dobře připravená improvizace (nikdo si totiž nemůže být stoprocentně jistý, co přesně nakonec z workshopů vzejde) bude důkazem, že ať už je proces tvorby sebezajímavější, smysl scénografickému dílu vdechuje teprve publikum.

Emergence: Kostým, LIVE!

Emergence: Po festivalu bude následovat dvoudenní diskuze a workshop organizovaný jako otevřené fórum, které bude věnované spolupráci mezi designérem a tvůrcem, a to pod taktovkou renomované kostýmní výtvarnice Simony Rybákové. První den proběhnou detailní rozpravy s vedoucími kostymérských workshopů o tom, jak se jim pracovalo, jakým výzvám čelili a čeho dosáhli během tvůrčího procesu s účastníky. Druhý den budete mít jedinečnou příležitost zjistit, jak vypadá spolupráce tří zcela rozdílných designérů s jedním tvůrcem  a jak takový tvůrčí proces ovlivňuje původní designérský nápad. Pro aktuální informace sledujte webové stránky PQ nebo myPQ.

Autogramiády

PQ s radostí oznamuje, že uspořádá také sérii autogramiád, na nichž se návštěvníci budou moci potkat s autory nejvýznamnějších děl o scénografii a divadle. Ve spolupráci s Booktherapy jsme na galerii ve Střední hale rovněž přichystali knihkupectví, kde si můžete vybrané tituly zakoupit.

06 06 2019 15:00 – 17:00
Charles Ney (US)
Directing Shakespeare in America: Historical Perspectives
Bloomsbury

07 06 2019 15:00 – 17:00
Tomi Humalisto, Kimmo Karjunen and Raisa Kilpeläinen (FI)
Apertures: Perspectives on Lighting Design (2019)
Theatre Academy of the University of the Arts Helsinki

Pasi Räbinä (FI)
The Print of Beauty
Aalto ARTS Books

Liesbeth Groot Nibbelink (NL)
Nomadic Theatre: Mobilizing Theory and Practice on the European Stage
Bloomsbury

08 06 2019 15:00 – 17:00
Birgit Wiens (and maybe Thomas Irmer or one of the other contributors to our ed. volume (DE)
Contemporary Scenography: Practices And Aesthetics In German Theatre, Arts And Design
Bloomsbury (London, New York)

Radivoje Dinullović (RS)
Theatre Architecture of XX century
Clio

10 06 2019 15:00 – 17:00
Sebastian Hannak (DE)
Heterotopia
Theater der Zeit

Rachel Hann (UK)
Beyond Scenography
Routledge

11 06 2019 15:00 – 17:00
Scott Palmer & Joslin McKinney (UK)
Scenography Expanded: an introduction to contemporary performance design
Bloomsbury Methuen

Joseph Brandesky (US)
Jaroslav Malina in Scenography and Painting
Charles University Press

Pernille Jensen (DK)
Setting the stage
Lindhart & Ringhof

Dassia Posner (US)
The Director’s Prism: E. T. A. Hoffmann and the Russian Theatrical Avant-Garde
Northwestern University Press

15 06 2019 15:00 – 17:00
Anne E. McMills (US)
3D Printing Basics for Entertainment Design
and The Assistant Lighting Designer’s Toolkit
Routledge