6—16 6 2019

thursday

6

friday

7

saturday

8

sunday

9

monday

10

tuesday

11

wednesday

12

thursday

13

friday

14

saturday

15

sunday

16

PQ is a living organism and, as such, it is subject to changes. Program on this website is being updated, you can also follow our social media or visit our info point in person. We also encourage you to be open to surprises and unexpected experiences.

  • 9:00
  • 10:00
  • 11:00
  • 12:00
  • 13:00
  • 14:00
  • 15:00
  • 16:00
  • 17:00
  • 18:00
  • 19:00
  • 20:00
  • 21:00
  • 22:00
  • 23:00

11:00—20:00

36Q

Exhibiton Group

Small Sports Hall

18:00

Bahn

Site Specific Performance Festival

PEG 5

11:00—20:00

Blue Hour

36Q

Small Sports Hall

17:00

Bordel L'Amour

PQ+

Venuše ve Švehlovce

19:00

Bordel L'Amour

PQ+

Venuše ve Švehlovce

21:00

Bordel L'Amour

PQ+

Venuše ve Švehlovce

11:45

by Mushrooms

Site Specific Performance Festival

PEG 5

10:00—18:00

Costume Design Process and Rendering

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU S111

13:45

Deer Calling

Site Specific Performance Festival

Check Map at PEG1 for Location

12:00—15:30

Devising with Objects

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU K222

10:00—18:00

Digital character drawing

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU S201

10:00—13:30

The Drawing Narratives Experience

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU R302

14:30—18:00

The Drawing Narratives Experience

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU R302

10:00

Drift

Formations

Plaza

19:00—22:00

Emergence: Festival

Emergence

Industrial Palace

10:00—13:00

Excavating the Remains of French Scenography in Prague

Site Specific Performance Festival

PEG 10

10:00—20:00

Exhibition of Countries & Regions

Exhibiton Group

Right Wing, IP/ Krizik B

10:00—20:00

Exhibition of Countries & Regions

Exhibiton Group

Right Wing, IP/ Krizik B

13:00—14:45

Faust

PQ Studio: Festival

DISK Theatre

16:30

Fire Mountain

PQ+

Praha Žižkov freight railway station

14:30—16:00

Flashtalks 6

PQ Talks

Krizik E

19:30

Forced Beauty

PQ+

A studio Rubín

00:01—23:59

Formations

Formations

Prague

10:00

Formations Continue

Formations

Plaza

10:00—18:00

Found Scenographies

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU R213/214

10:00—20:00

Fragments

Exhibiton Group

Lapidarium

14:30—16:00

Fragments Gallery Talks: Pamela Howard, Ali Raffi

Exhibition

Lapidarium

10:00—13:30

From The Pop-Up Book To The Stage

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU R202

20:00—23:59

Fuchs2 Party #Chill

PQ Studio: Festival

Fuchs2

12:00—15:00

I Can't Even Make a Flower

Site Specific Performance Festival

Check Map at R1 for Location

14:30—18:00

Investigating Visual Dramaturgies

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU R202

16:30—17:30

La Petite Allumette

PQ Studio: Festival

Prague Creative Centre

18:00—19:00

La Petite Allumette

PQ Studio: Festival

Prague Creative Centre

20:30—21:30

Land Skin and Memory

PQ Studio: Festival

X10 Theatre

10:30—12:00

Light Spot 3

36Q

Small Sports Hall

17:00—18:30

Light Spot 3

36Q

Small Sports Hall

12:00

MINOTAUR [club]

Formations

Plaza

14:30—18:00

Model-Making with Found Objects

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU R405/R406/R407

10:15

MORPHOMEN - Human Archetypes

Site Specific Performance Festival

PEG 14

10:00—23:59

Neone: It´s on the Roof!

Special Event

Roof of Križík D

12:00—15:00

Night Walk

Site Specific Performance Festival

PEG 5

10:00—18:00

Open Install of Results

Emergence Festival: Workshop Results Open install

Industrial Palace

14:30

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

14:45

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

15:00

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

17:00

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

17:15

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

17:30

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

19:30—20:30

PACK. ask me what I want to be when I grown up and I say

PQ Studio: Festival

DISK Theatre

10:00—18:00

Panorama Kino-Theatre

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU S221

14:00

Pause

Formations

Plaza

10:00—20:00

Performance Space Exhibition

Exhibiton Group

Central Hall

10:00—20:00

Performance Space Exhibition

Exhibiton Group

Central Hall

09:00—20:00

PQ dětem

Exhibiton Group

Krizik C

09:00—20:00

PQ dětem

Exhibiton Group

Krizik C

10:00—20:00

Remember Me

Site Specific Performance Festival

Prague Exhibition Grounds

16:30—18:00

Scenography of Sound

PQ Talks

Krizik E

16:15

Silent Carnival

Site Specific Performance Festival

DAMU

10:00—13:00

Sound Spot 3

36Q

Small Sports Hall

14:00—16:00

Sound Spot 3

36Q

Small Sports Hall

10:00—20:00

Student Exhibition

Exhibiton Group

Left Wing, IP

08:00

Swimming Laps in a Funnel

PQ Studio: Exploratory Workshops

The Town Belfry of St. Nicholas' Church

10:00—20:00

Takigawa

Site Specific Performance Festival

Central Hall

20:00

Tamura

PQ+

Alfred in the Courtyard Theatre

10:00—20:00

Tejidos

Site Specific Performance Festival

PEG 13

08:00

Temple of our Gods

PQ+

Masaryk Station

09:00—18:00

The art of puppet

PQ+

Chvaly Chateau

10:00—18:00

The Natural Dye Studio: Sustainable Methods for Dying Textiles

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU R106/108/109

10:00—18:00

Theatre for Transformation

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU R313/R314

14:30—18:00

Thinking Costume Lab

PQ Studio: Exploratory Workshops

DAMU R311

15:00

Traces of Tissues

Site Specific Performance Festival

PEG 6

13:00—18:00

Tradice a současnost scénografie DAMU

Exhibition

DAMU

11:00—17:00

Ultimate Antitool

Exhibition

DAMU

11:00—18:00

Young Polish scenography

PQ+

Czech Centre Gallery

14:00—19:00

恍 (Fong2)

PQ Studio: Festival

DAMU Řetízek

16:00

恍 (Fong2)

PQ Studio: Festival

DAMU Řetízek

17:00

恍 (Fong2)

PQ Studio: Festival

DAMU Řetízek

18:00

恍 (Fong2)

PQ Studio: Festival

DAMU Řetízek