6—16 6 2019

thursday

6

friday

7

saturday

8

sunday

9

monday

10

tuesday

11

wednesday

12

thursday

13

friday

14

saturday

15

sunday

16

PQ is a living organism and, as such, it is subject to changes. Program on this website is being updated, you can also follow our social media or visit our info point in person. We also encourage you to be open to surprises and unexpected experiences.

  • 9:00
  • 10:00
  • 11:00
  • 12:00
  • 13:00
  • 14:00
  • 15:00
  • 16:00
  • 17:00
  • 18:00
  • 19:00
  • 20:00
  • 21:00
  • 22:00
  • 23:00

15:00

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

15:15

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

15:45

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

15:45

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

16:00—16:15

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

16:15—16:30

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

16:30—16:45

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

16:45—17:00

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

17:00—17:15

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

17:15—17:30

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

17:30—17:45

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

17:45—18:00

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

18:00—21:00

(de)formation #5

PQ Studio: Festival

DAMU K332

11:00—20:00

36Q

Exhibiton Group

Small Sports Hall

19:00—21:00

Awards Ceremony

Special Event

App based

18:00

Bahn

Site Specific Performance Festival

PEG 5

11:00—20:00

Blue Hour

36Q

Small Sports Hall

15:00

by Mushrooms

Site Specific Performance Festival

PEG 5

16:15

Deer Calling

Site Specific Performance Festival

Check Map at PEG1 for Location

16:15

Dictionary of Chaos: Addendum

Site Specific Performance Festival

PEG 1

10:00—20:00

Emergence Exhibition

Emergence

Krizik D

19:30—20:30

Enola

PQ Studio: Festival

DISK Theatre

10:00—13:00

Excavating the Remains of French Scenography in Prague

Site Specific Performance Festival

PEG 10

10:00—20:00

Exhibition of Countries & Regions

Exhibiton Group

Right Wing, IP/ Krizik B

10:00—20:00

Exhibition of Countries & Regions

Exhibiton Group

Right Wing, IP/ Krizik B

08:00

Fixing

Formations

Plaza

14:30—16:00

Flashtalks 5

PQ Talks

Krizik E

19:00

FLY!

PQ+

Studio Alta

19:30

Forced Beauty

PQ+

A studio Rubín

00:01—23:59

Formations

Formations

Prague

10:00

Formations Continue

Formations

Plaza

10:00—20:00

Fragments

Exhibiton Group

Lapidarium

14:30—16:00

Fragments Gallery Talks: Liisa Ikonen

Exhibition

Lapidarium

21:30—22:30

The Hunt er/ed

Site Specific Performance Festival

PEG 8

10:00

I <3 Shop Chão

Formations

Plaza

12:00—15:00

I Can't Even Make a Flower

Site Specific Performance Festival

Check Map at PEG1 for Location

13:30—14:30

Kiwi

PQ Studio: Festival

DISK Theatre

15:00—15:30

Laundry your day

PQ Studio: Festival

Jana Palacha Square

18:00—18:30

Laundry your day

PQ Studio: Festival

Jana Palacha Square

15:00

LEGOrytmus

Formations

Studio Alta

10:00—12:00

Light Spot 2

36Q

Small Sports Hall

14:00—17:00

Light Spot 2

36Q

Small Sports Hall

16:00

Melting Borders

Formations

Plaza

20:00

MINOTAUR [club]

Formations

Punctum

15:30

Movement / Architecture

PQ+

Prague Creative Centre

19:30

Movement / Architecture

PQ+

Prague Creative Centre

12:30

Movement of Images

PQ+

NoD Roxy

12:00

Neone: It´s on the Roof!/Jóga

Special Event

Roof of Križík D

12:00—15:00

Night Walk

Site Specific Performance Festival

PEG 5

11:00

now.here.this

Formations

outside Café Slávie

22:00—23:30

Outdoor Screening #Chill

PQ Studio: Festival

Skautský institut

15:00

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

15:15

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

15:30

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

17:00

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

17:15

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

17:30

Overhear

PQ Studio: Festival

DAMU DISK foyer

10:00—13:30

Pedagogy

PQ Talks

Krizik E

16:15—18:00

Pedagogy (cont.)

PQ Talks

Krizik E

10:00—20:00

Performance Space Exhibition

Exhibiton Group

Central Hall

10:00—20:00

Performance Space Exhibition

Exhibiton Group

Central Hall

09:00—20:00

PQ dětem

Exhibiton Group

Krizik C

09:00—20:00

PQ dětem

Exhibiton Group

Krizik C

10:00—13:00

Practice Exchange

Emergence

Central Hall

10:00—20:00

Remember Me

Site Specific Performance Festival

Prague Exhibition Grounds

20:00

SAME SAME

PQ+

PONEC- divadlo pro tanec

15:00

Silent Carnival

Site Specific Performance Festival

PEG 1

11:00

Song for Ghost Travellers

Formations

Plaza

10:00—12:00

Sound Spot 2

36Q

Small Sports Hall

14:00—17:00

Sound Spot 2

36Q

Small Sports Hall

10:00—20:00

Student Exhibition

Exhibiton Group

Left Wing, IP

10:00—20:00

Takigawa

Site Specific Performance Festival

Central Hall

20:00

Tamura

PQ+

Alfred in the Courtyard Theatre

10:00—20:00

Tejidos

Site Specific Performance Festival

PEG 13

08:00

Temple of our Gods

PQ+

Masaryk Station

09:00—18:00

The art of puppet

PQ+

Chvaly Chateau

19:30—21:00

Traces of the Lost

PQ Studio: Festival

X10 Theatre

10:15

Traces of Tissues

Site Specific Performance Festival

PEG 6

13:00—18:00

Tradice a současnost scénografie DAMU

Exhibition

DAMU

11:00—17:00

Ultimate Antitool

Exhibition

DAMU

16:30—17:00

When the walls talk

PQ Studio: Festival

DAMU K332

18:30—19:00

When the walls talk

PQ Studio: Festival

DAMU K332

20:30—21:00

When the walls talk

PQ Studio: Festival

DAMU K332

11:00—18:00

Young Polish scenography

PQ+

Czech Centre Gallery