6—16 6 2019

thursday

6

friday

7

saturday

8

sunday

9

monday

10

tuesday

11

wednesday

12

thursday

13

friday

14

saturday

15

sunday

16

PQ is a living organism and, as such, it is subject to changes. Program on this website is being updated, you can also follow our social media or visit our info point in person. We also encourage you to be open to surprises and unexpected experiences.

  • 9:00
  • 10:00
  • 11:00
  • 12:00
  • 13:00
  • 14:00
  • 15:00
  • 16:00
  • 17:00
  • 18:00
  • 19:00
  • 20:00
  • 21:00
  • 22:00
  • 23:00

16:30—18:00

Spolupráce ve scénografii

PQ Talks

Krizik E

12:00

Deform

Formations

Metro Station Florenc

10:00—20:00

Emergence Exhibition

Emergence

Krizik D

10:00

Entangled Formations

Formations

Plaza

10:00—13:00

Excavating the Remains of French Scenography in Prague

Site Specific Performance Festival

PEG 10

10:00—20:00

Exhibition of Countries & Regions

Exhibiton Group

Right Wing, IP/ Krizik B

10:00—20:00

Exhibition of Countries & Regions

Exhibiton Group

Right Wing, IP/ Krizik B

14:30—16:00

Flashtalks 1

PQ Talks

Krizik E

00:01—23:59

Formations

Formations

Prague

10:00—20:00

Fragments

Exhibiton Group

Lapidarium

18:00—18:30

Heaven Behind the Door II

PQ Studio: Festival

DISK Theatre

20:30—21:00

Heaven Behind the Door II

PQ Studio: Festival

DISK Theatre

10:00—13:30

Historiographies & Theories

PQ Talks

Krizik E

16:00—16:30

The Hole and Minor Matters

PQ Studio: Festival

DAMU K332

17:00—17:30

The Hole and Minor Matters

PQ Studio: Festival

DAMU K332

18:00—18:30

The Hole and Minor Matters

PQ Studio: Festival

DAMU K332

16:00

Hunting the Tesseract

Formations

Plaza

12:00—15:00

I Can't Even Make a Flower

Site Specific Performance Festival

Check Map at PEG1 for Location

19:00—21:00

International Curatorial Practices

PQ Talks

Krizik E

11:00

Iris

Formations

Plaza

19:00—22:00

Jam Session #Chill

PQ Studio: Festival

DAMU DISK rooftop

10:00

A Journey on Moving Grounds

Formations

Plaza

14:00—15:00

Liminauts

PQ Studio: Festival

X10 Theatre

17:00—18:00

Liminauts

PQ Studio: Festival

X10 Theatre

10:00

Niaga DNA

Formations

Plaza

12:00—15:00

Night Walk

Site Specific Performance Festival

PEG 5

10:00

Passages

Formations

Plaza

12:30

PECES CAMINANDO!

Formations

Plaza

10:00—20:00

Performance Space Exhibition

Exhibiton Group

Central Hall

10:00—20:00

Performance Space Exhibition

Exhibiton Group

Central Hall

08:00

Plaza Records

Formations

Plaza

17:00

Point of View - Eymen

PQ+

Gauč ve Stromovce

11:45

Porous City

Site Specific Performance Festival

PEG 1

16:15

Porous City

Site Specific Performance Festival

PEG 1

09:00—20:00

PQ dětem

Exhibiton Group

Krizik C

09:00—20:00

PQ dětem

Exhibiton Group

Krizik C

10:00—13:00

Practice Exchange

Emergence

Central Hall

14:00

Queue Machines

Formations

Plaza

14:00

The Red Carpets

Formations

Plaza

10:00—20:00

Remember Me

Site Specific Performance Festival

Prague Exhibition Grounds

09:30

Sisyphe

Formations

Plaza

10:00—20:00

Student Exhibition

Exhibiton Group

Left Wing, IP

10:00—20:00

Takigawa

Site Specific Performance Festival

Central Hall

19:00

Tangled

Formations

Plaza

10:00—20:00

Tejidos

Site Specific Performance Festival

PEG 13

18:30

Telephone Poles

Formations

Plaza

08:00

Temple of our Gods

PQ+

Masaryk Station

09:00—18:00

The art of puppet

PQ+

Chvaly Chateau

12:00

Time Flows

Formations

Náměstí Míru

16:00

Trophy

Site Specific Performance Festival

PEG 5

10:15

Vertical Dance

Site Specific Performance Festival

Mama Shelter Hotel

10:00

We build walls / We tear walls

Formations

Plaza

11:00—18:00

Young Polish scenography

PQ+

Czech Centre Gallery