Nová zpráva

Čeká nás velké dobrodružství! Kosmický dialog nám bude vyprávět příběh, který se v tak velkém měřítku pravděpodobně ještě nikdy nevyprávěl: příběh o nás. Odhodlali jsme se pozvat každého, kdo má pocit, že může mluvit za sebe. Nikdo nás nereprezentuje, reprezentujeme se sami. Cílem je vytvořit moderní pozdrav určený jiným civilizacím v neznámých oblastech vesmíru. V rámci otevřené výzvy rozeslané tisícům lidí po celém světě jsme shromáždili obrovské množství obrázků, zvuků, videí a pohybů, které odešleme Jim, neznámým v prostoru, ve vesmíru.

Tyto různorodé vzkazy jsou uloženy v ohromném, a přece zásadním médiu – ve vodě. Podle spousty lidí nejreprezentativnější součásti každé živé bytosti na naší planetě a podstatné součásti našeho těla. V extrémní době roku 2019, půlstoletí po přistání na Měsíci, jsme se rozhodli odchýlit od omezení, obsáhnout svět v celém jeho rozsahu a uložit ho do kapek tekutiny. Až přijde ta pravá chvíle, vyšleme ji do vesmíru, nebo se vrátí zpět do přírody – aby Oni (a s nimi i my) věděli, kým jsme byli. V laboratoři, kterou jsme vytvořili, se Nová zpráva vyvíjí, ukazuje a neustále mění, zatímco se dostává do své finální tekuté podoby.

Polský projekt je příležitostí vytvořit rovnostářské poselství našeho světa a naší doby, a vidět tak dvojí obraz naší současnosti. Snad v tomto zrcadlovém odrazu dokážeme najít odpovědi na své odvěké otázky…

Země/Region Polsko

Kurátorský tým Tomasz W. Miśtura, Paweł Janicki (project supervision) , Krystyna Mogilnicka and Edyta Zielnik (project coordination)

Umělci Anna Kaczkowska, Tomasz W. Miśtura, Elżbieta Kowalska, Anna Rogóż, Ewelina Lesik, Piotr Brożek

foto Tomasz W. Miśtura