Lesk a bída ekologické udržitelnosti

Možnosti a limity zodpovědnosti k životnímu prostředí při pořádání mezinárodních festivalů

Panelová diskuze 21. listopadu 2019 od 10:00 do 16:00 ve Studiu Hrdinů.
Vstup na diskuzi je zdarma, prosíme však o registraci do 19. listopadu na https://forms.gle/C83cKTFFYc5Qzbvz5, abychom přichystali dostatek občerstvení.

Stav klimatické nouze PQ trápí!

I proto jsme si dali za cíl přistoupit k pořádání PQ 2019 s ekologickým zřetelem. Během realizace největšího festivalu scénografie a divadelního prostoru jsme na poli ekologické udržitelnosti získali řadu praktických zkušeností, o které bychom se chtěli podělit s organizátory kulturních akcí a poskytnout zpětnou vazbu zástupcům státní správy a relevantním subjektům, kteří se tématu věnují.

Nejsme v tom sami!

Přínosné tipy z praxe mají i další kulturní produkce, které sme přizvali do panelové diskuze rozdělené do tří tematických bloků:

Praktické kroky při realizaci kulturní akce

PQ (Marie Kašparová) se společně se zástupci SIGNAL Festivalu (Matěj Vlašánek), 4+4 dny v pohybu (Markéta Černá), Institutem cirkulární ekonomiky (Barbora Kebová) a společností Augiášův chlév (Štěpán Suchochleb) chce zaměřit na problematiku recyklace materiálů, instalací a dekorací, gastro nádobí, na ekologickou stopu spojenou s přepravou osob nebo zboží, zelenou energii, potřebu tištěnej propagace a další okruhy spojené s praktickými kroky pořádaní akcí.

moderuje: Ondřej Cihlář
čas: 10:00 – 11:15

Hodnotové nastavení při organizaci akce a komunikace s publikem

Jako organizátoři kulturních festivalů jsme si vědomi ekologického zatížení životního prostředí. Jsou to ale často právě umělci a organizátoři, kdo na téma environmentální zodpovědnosti reaguje a snaží se ho šířit mezi širokou veřejnost. Může poselství díla nebo osvěta a hodnotové nastavení vykoupit uhlíkovou stopu? Má to smysl? O svoje zkušenosti se podělí PQ (Pavlína Šulcová), Lunchmeat (Václav Kovář), Společnosti Jindřicha Chalupeckého (Veronika Čechová), Nové sítě (Adriana Světlíková), Designbloku (Jiří Macek), Aliance pro energetickou soběstačnost (František Marčík) a MFDF Ji.hlava (Luboš Slovák). Budeme se snažit definovat poměr racionální ekologické a ekonomické udržitelnosti.

moderuje: Ondřej Cihlář
čas: 11:45 – 13:00

Vytvoření podmínek k pořádání ekologicky zodpovědné akce

Jaké jsou legislativní podmínky, podpora a infrastruktura proto, aby se daly naplnit požadavky donátorů, samosprávy a státní správy na ekologicky udržitelné kulturní akce? Odpověď se budeme snažit najít s pomocí Radní pro kulturu a cestovní ruch Hany Třeštíkové, zástupce Komise pro udržitelnou energii a klima Jiřím Knitlem, slovenského Fondu na podporu umenia (Gabriel Hushegyi) a Institutu umění – Divadelního ústavu (Martina Pecková Černá).

moderuje: Jiří Sulženko
čas: 13:30 – 14:30

Burza nápadů

Po diskuzních blocích následuje Burza nápadů, kdy se v krátkých 10-minutových prezentacích představí organizace přinášející řešení pro udržitelné pořádaní akcí.

čas: 15:00 – 16:00