České zastoupení na PQ: mimozemšťané i netradiční cestovní kancelář

Na PQ 2019 má své zastoupení také Česká republika. V rámci Výstavy zemí a regionů se na ostrově Štvanice představí koprodukční projekt CAMPQ, který přenese návštěvníky do mimozemského adaptačního tábora. Studenti brněnské JAMU se pokusí diváky prostřednictvím své fiktivní cestovní kanceláře přesvědčit, že „Praha není Česko“. Nebude chybět ani nevšední spartakiáda v podání performativní skupiny tYhle, video o unikátním multifunkčním prostoru DOX+ či pocta výjimečné osobnosti české scénografie, předčasně zesnulé Ivě Němcové.

// Mimozemský CAMPQ představí Českou republiku na Výstavě zemí a regionů

V koprodukci Tygra v tísni, Divadla LETÍ a Jihočeského divadla vyrostlo v bezprostřední blízkosti VILY Štvanice kontejnerové městečko – adaptační tábor pro mimozemské uprchlíky z dalekých planet. Kromě interaktivní výstavy zde proběhne unikátní sedmihodinová imerzivní inscenace, která otevře dveře do cizích světů.

Na projektu adaptačního tábora pro mimozemšťany pracuje 9 scénografů a kostýmních výtvarníků, 4 režiséři a bez mála 70 herců. Výchozí bod pro CAMPQ bude na pražském Výstavišti, které hostí i všechny ostatní národní expozice. Z něj budou návštěvníci dopraveni na Štvanici speciálním autobusem. Autory scénografického řešení pavilonu na Výstavišti jsou výtvarníci Kamila Polívková a Antonín Šilar. Samotný CAMPQ bude během PQ volně přístupný veřejnosti. Na celonoční představení, které se koná 6., 8. a 10. června, je nutné zakoupit vstupenku. Více informací čtěte na www.campq.cz.

// Šest výletů, díky kterým poznáte, že Praha není Česko

Českou republiku bude na Studenské výstavě letošního ročníku PQ reprezentovat kolektiv Intelektrurálně se svou kurátorskou koncepcí Praha není Česko. Expozice studentů Janáčkovy akademie múzických umění se věnuje tématu centralizace kulturní identity i umělecké tvorby a ztráty celonárodního kontextu. Autoři vezmou návštěvníky PQ na šest výletů odkrývajících identitu českého národa. Objevte s nimi malou vesničku a ochutnejte jeden z pokladů české kuchyně. Poznejte trampské legendy a utajená místa českých houbařů. Užijte si tradiční výlet k českému rybníku okořeněný špetkou slovanské mytologie a prozkoumejte génius loci pitoreskního Spořilova nebo svérázného Ústí nad Labem.

Na dramaturgii a organizaci jednotlivých výletů se mimo kurátorů výstavy podílí také studenti Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. studenti ateliéru Intermédií brněnské FaVU, kolektiv studentů Divadelní fakulty JAMU a umělecko-antropologická skupina Czechia

Na jednotlivé výlety je nutné zakoupit vstupenku na www.prahanenicesko.cz nebo u stánku CK Praha není Česko na pražském Výstavišti během PQ.

// Pocta Ivě Němcové, výjimečné osobnosti české scénografie

Výstava Fragmenty v Lapidáriu pražského Výstaviště oslavuje tvůrčí počiny, jež uchovávají podstatu určitého prostředí a společensko-politické éry. Každá zúčastněná země vybrala jediný artefakt – kultovní či přelomové dílo z oblasti scénické výpravy, kostýmního výtvarnictví, světelného nebo zvukového designu, které vytvořila některá z legend těchto oborů. Kurátoři výstavy zvolili jako reprezentantku české tvorby Ivu Němcovou – scénickou a kostýmní výtvarnici, designérku a konceptuální umělkyni, která za svého života vytvořila téměř tři desítky divadelních inscenací doma i v zahraničí.

// Netradiční pojetí divadelního prostoru DOX+ a kurátorský výběr PQ+

Soutěžní Výstava divadelního prostoru představí v krátkých video-dokumentech široké spektrum možností divadelní architektury. Českou republiku zde prezentuje jeden z vítězných projektů soutěže – multifunkční prostor DOX+. Jeho prostorová a akustická variabilita otvírá nové možnosti pro multižánrovou dramaturgii s důrazem na rozvoj nových uměleckých forem. V roce 2018 byli autoři prostoru ze studia Petr Hájek Architekti nominováni na evropskou architektonickou cenu Miese van der Rohe. České divadelní umění reprezentuje také výběr představení a dílčích akcí, které najdete pod označením PQ+.