PQ 2019 zveřejňuje program!

Pražské Quadriennale zveřejňuje program. Divadelní událost roku nabídne během 11 dnů expozice ze 79 zemí, více než 800 umělců z celého světa a přes 600 performancí, workshopů či přednášek.

Akreditace, které jsou k dostání za zvýhodněnou cenu do 18. května, umožňují mimo jiné registraci na přednáškovou část PQ Talks přes portál my.pq.cz. Mezi hlavními hvězdami je například ilustrátorka Olivia Lomenech Gill či italský operní režisér a scénograf Stefano Poda. Diskutovat o technologiích a digitálním světě bude audiovizuální umělec Romain Tardy a o zkušenosti z mezinárodní kurátorské praxe se podělí umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová.

Pro akreditované zároveň spouštíme registrace na více než 50 představení v rámci PQ Studio: Festival (DAMU) a na víkendové workshopy pro děti – workshopy animace s Aeroškolou a workshop s Olivií Lomenech Gill. Lístky na vybrané akce lze zakoupit přes GoOut.

 

/PQ Talks představí světové umělce z mnoha oborů

Diskusní a přednášková část PQ Talks se zaměří na současné scénografické trendy i na kritickou reflexi divadelní spolupráce – uměleckých technik, procesů, zdrojů a inovací v oboru. Kurátoři Pavel Drábek a Barbora Příhodová přizvali nejen velké hvězdy jednotlivých oborů, ale také tvůrce, kteří svou kariéru nastartovali teprve nedávno. Dopolední a odpolední bloky přednášek mohou navštívit pouze akreditovaní návštěvníci. Večerní PQ Talks, které probíhají vždy od 19 hodin, jsou otevřené pro bezplatnou registraci pouze pro držitele akreditací. Pokud nemáte akreditaci, můžete využít nákupu jednorázové vstupenky na konkrétní přednášky přes GoOut.

Večerní přednáškový program otevře 7. června diskuze s mezinárodními kurátory Jochenem Volzem, Markétou Fantovou a Kate Bailey, kteří se budou věnovat tématu boření hranic v umění. Slavný operní režisér Stefano Poda poodhalí svůj osobitý přístup k realizaci scény, kostýmů, osvětlení i choreografie v sobotu 8. června. V neděli 9. června představí svou tvorbu výtvarnice a ilustrátorka Olivia Lomenech Gill, která se v posledních letech věnovala například práci na knize Válečný kůň Michaela Morpurga a Fantastická zvířata a kde je najít J. K. Rowlingové. Pondělní večer 10. června bude patřit vítězným projektům z Výstavy divadelního prostoru. 13. června pódium ovládne režisér Luk Perceval a scénografka Annette Kurz.

Večerní program PQ Talks pak uzavřou dvě panelové diskuze – 13. června zasedne mezinárodní kurátorský tým PQ (Markéta Fantová, Serge von Arx, D. Chase Angier, Barbora Příhodová, Sophie Jump, Patrick Du Wors, Klára Zieglerová a Jan K. Rolník) a 14. června se kurátorský tým projektu 36Q° zamyslí nad mizejícími hranicemi mezi digitálním a fyzickým světem i uměním.

 

/Dětské víkendové workshopy ilustrace a filmové animace

Hlavním cílem dětské sekce Pražského Quadriennale je přiblížit dětem a mládeži svět současného divadla. PQ dětem nabízí příležitost nahlédnout do světa scénografů a divadelních architektů z celého světa. Hlavní část interaktivního programu „Zažij zázrak!“, který pro PQ připravuje platforma Máš umělecké střevo?, tvoří prostor šesti boxů vzájemně propojených tunely. V jedné z hal obklopujících Křižíkovu fontánu tak vznikne labyrint s několika „zázračnými“ zastávkami. Jejich podobu mají na starosti: výtvarná umělkyně Markéta Hlinovská, která se nejčastěji inspiruje světem zvířat, multimediální umělkyně Tereza Damcová, propojující zvukové a výtvarné instalace, a výtvarník David Kalík aka Kakalík, autor komiksů a humorných animovaných filmů.

Kurátoři připravili také dílny pro základní i střední školy a víkendové workshopy pro veřejnost. V sobotu 8. června proběhne workshop s ilustrátorkou Olivií Lomenech Gill. V neděli 9. a sobotu 15. června mohou děti v animační dílně Aeroškoly rozpohybovat kostky Lega a natočit vlastní film. Vstup na tento workshop je zdarma, místo je však třeba rezervovat předem. V neděli 16. června proběhne workshop s platformou Máš umělecké střevo? nazvaný Zažít zázrak. Tato dílna je určená pro děti od 3 do 6 let (dopoledne) a od 6 do 12 let (odpoledne). Kapacita je omezena, nutná je tudíž předchozí registrace či zakoupení vstupenky na GoOut.

 

/PQ Studio Festival: to nejlepší ze studentských prací

Divadelní fakulta AMU v Praze se do programu PQ zapojuje projektem PQ Studio: Festival. Tuto část festivalu organizují sami studenti DAMU. V jedenácti dnech se v Praze pod jejich taktovkou představí více než 50 mezinárodních divadelních inscenací, performancí, koncertů a instalací. Kromě samotné DAMU bude program probíhat také v prostoru X10 u Národní třídy, na náměstí Jana Palacha nebo v ulici V Kotcích.

PQ Studio: Festival je divadelní přehlídka tvorby studentů a začínajících profesionálů z celého světa. Do mezinárodního Open Callu se přihlásilo na 140 inscenací a performancí z téměř 20 zemí (Brazílie, Tchaj-wan, USA, Chile, Švýcarsko a další). Mezi vybranými inscenacemi tak můžeme čekat například 3 Catastrophes I happily survived ze Švýcarska, Media Claun z USA nebo @heyhex, kde vystoupí umělci z Kanady, Japonska a Thajska. Pro držitele akreditací jsou registrace/rezervace míst na představení dostupné přes my.pq.cz. Mimo to také probíhá předprodej vstupenek přes GoOut.

PQ je živý organismus a ten jako takový podléhá průběžně různým změnám. Tento program průběžně aktualizujeme, můžete nás sledovat na sociálních sítích nebo se osobně zeptat na místě v našem info pointu. Zároveň vám ale doporučujeme trochu se oprostit od jasného řádu a být vstřícní k překvapením a náhodným zážitkům.