Fragmenty

Po konci představení zbydou jenom fragmenty scénografické práce – modely, kresby, kostýmy a předměty, které se stanou kapslemi naplněnými podstatou své doby. Patří k důležitým vzpomínkám a pomáhají nám porozumět složitým aktuálním trendům.

NESOUTĚŽNÍ VÝSTAVA
kurátor: Klára Zieglerová

Fragmenty oceňují a oslavují úspěchy „živých legend“ divadelního designu tím, že představují jeden předmět – jedno průlomové dílo z oblasti scény, kostýmu, osvětlení, projekce nebo zvukového designu od těch nejslavnějších scénografů z každé zúčastněné země nebo regionu, jejichž práce nadále inspirují nové generace umělců i diváků. Tyto návrhy zhmotňují podstatu svého prostředí, odráží socio-politickou dobu a jsou vytvořeny umělci, kteří jsou mistry svého řemesla a díky svým životním úspěchům se stali zdrojem inspirace pro danou profesi. PQ tyto objekty umístí mezi sochy Lapidária Národního muzea, a tím se dílům vizionářských umělců dostane uznání jako vzácným artefaktům významným pro historii a vývoj kultury moderního světa.

Fragmenty jsou součástí projektu EMERGENCE. Od sdílených zkušeností k nové kreativitě. Živé dědictví/Paměť v novém kontextu.

Mizející vnitřní světy

Tento projekt je součástí většího projektu Emergence a jeho hlavním cílem je uchování pamětí významných umělců, jejichž práce inspirovala a přispěla k vývoji scénografie jako uměleckého oboru. Rozhovory s umělci by měly zachovat co nejvíce pamětí, reflexí, osobních názorů a myšlenek formou
nahrávek nebo videa. Sbírka rozhovorů pak bude dostupná na webu PQ dalším generacím umělců a teoretiků.