Výstava divadelního prostoru

Budovy a prostory, kterým vdechne život performance, představují složitý organismus, v němž se mísí staré tradice s novými důležitými pohledy. Bez ohledu na případnou krásu či složitost úchvatných architektonických kusů platí, že neexistuje-li nic, co by je spojovalo s komunitou, a chybí-li dialog mezi tvůrcem a umělcem, který daný prostor využívá, může vzniknout pouhá slupka v podobě budovy, zcela bez života.

SOUTĚŽNÍ VÝSTAVA
autor výzvy, spolukurátor: Andrew Todd
designéři: Jan Kloss a Matěj Činčera (OKOLO)
6.–16.  června
Centrální hala Průmyslového paláce

Výstava divadelního prostoru představuje široké spektrum možností divadelní architektury, od nalezených či přetvořených prostorů přes velké národní projekty až po dočasné outdoorové struktury, zejména takové, které se nacházejí ve vzdálených nebo obtížně přístupných oblastech, kde tvůrce prostoru nemusí být architekt. Současné performance se konají na mnoha místech mimo tradiční budovy divadel, přičemž mohou nabídnout stejnou potěchu a zážitek jako ty, které se odehrávají v klasických multifunkčních divadelních prostorách vytvořených výlučně architektonickými studii 

Designéři ze studia OKOLO proto přicházejí s řadou nečekaných diváckých prostor, v nichž můžete zhlédnout krátkometrážní filmy vytvořené v rámci jednotlivých projektů a založené na dialogu mezi tvůrci a umělci.  

 

VÍTĚZNÉ FILMY
Porota: Andrew FilmerDorita Hannah a Monica Raya
Prezentace vítězných projektů: 10. června, 19:00-20:30, Křižíkův pavilon E

Theatre in the Wild

autor: Hour25 Production

Projekt udržitelného festivalu, který nenaruší ráz okolní krajiny a citlivě využívá každého genia loci. Poprvé byl umístěn v hongkongské vesnici Ping Che na opuštěném poli. Úpadek farmářství a hrozící vystěhování vesničanů kvůli developerským plánům se zrcadlily v rurálním prostředí festivalu v kontrastu s hongkongskými mrakodrapy v pozadí. Stěžejní otázkou projektu je dopad, který má místo konání na uměleckou akci a naopak.
Film k zhlédnutí ZDE.

Multifunkční sál DOX+

autor: Petr Hájek architekti

DOX+ vznikl v rámci dosud poslední fáze rozšíření pražského Centra současného umění DOX. Jeho prostorová a akustická variabilita otvírá nové možnosti pro multižánrovou dramaturgii s důrazem na rozvoj nových forem představení. Obě budovy jsou propojeny dramaturgicky i provozně, čímž vzniká unikátní komplex, který nemá v České republice srovnání. V roce 2018 byl multifunkční sál DOX+ nominován na evropskou architektonickou cenu Miese van der Rohe.
Film k zhlédnutí ZDE.

Levitating Theatre

autor: UNISM Studio

Levitating Theatre zkoumá umělecké vyjádření nejen vizuální, ale chuťovou formou. Architekt dokázal propojit umění scénografa a šéfkuchaře tak, že diváky rozesadil kolem jídelního stolu, používaného zároveň jako jeviště. Ti pak přihlížejí, jak se vše spojuje v jedinečné představení.
Film k zhlédnutí ZDE.

Soundforms

autor: Flanagan Lawrence

Soundforms je mobilní akustická stavba tvaru lastury, jejímž cílem je přenést kvalitu koncertního sálu na jeviště pod širým nebem. Byla instalována například na LOH 2012 v Londýně; v současné době je trvale umístěna v Bayfront Performance Park a slouží Symfonickému orchestru San Diego.
Film k zhlédnutí ZDE.